Woda

WODA – NAJWAŻNIEJSZY SKŁADNIK  NASZEGO ORGANIZMU

woda3

Stanowi niemal 50 – 55% masy ciała kobiety i 60 – 65% masy ciała mężczyzny. W ciągu swojego życia człowiek wypija 40 tysięcy litrów wody i istotne znaczenie dla zdrowia ma jej jakość i źródło z którego ją dostarczamy.
Jedną z głównych przyczyn chorób i starzenia się jest odwodnienie organizmu, gdyż notorycznie nie dostarczamy mu właściwej ilości. Komórki odwodnione są słabe i mało odporne. Utrata wody na poziomie 5 % ogólnych zasobów w naszym ciele powoduje szereg zaburzeń w układzie krążeniowo-oddechowym i mięśniowym, a woda to nie tylko płyn krążeniowy. Jej obecność jest niezbędna we wszystkich ludzkich narządach, tkankach i komórkach. Warto wiedzieć, że z wiekiem procentowy udział wody w masie ciała ulega zmniejszeniu. Ale wciąż jej odpowiednia ilość zabezpiecza, uszczelnia i zwilża nasze narządy. Jednym słowem bez wody w naszym organizmie nie może zachodzić żaden proces, reakcja. Dorosły człowiek powinien wypijać od 30 ml do 45 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Ta ilość zależy również od naszej diety, która zawiera płyny w pożywieniu. W czasie upałów, gdy woda odparowuje przez skórę i z wydychanym powietrzem (możemy tracić nawet do 0,5 litra wody na godzinę) ta ilość znacząco wzrasta.

Woda:

– jest niezbędna do zachowania właściwej objętości i ciśnienia krwi;
– transportuje składniki odżywcze i tlen do komórek;
– odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu organizmu z produktów przemiany materii;
– reguluje temperaturę ciała;
– bierze udział w procesach trawiennych – przy trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych;
– nawilża np. stawy lub gałki oczne, czy płuca, dzięki czemu organizm funkcjonuje prawidłowo.

W celu uzupełnienia niedoboru płynów najlepsza jest niegazowana woda mineralna z dodatkiem cytrusów, szczypty cukru i soli, świeżej mięty, szybko ugasi pragnienie i wyrówna poziom elektrolitów. Nie poleca się spożywania wody gazowanej, kolorowych napojów gazowanych, wysoko słodzonych soków kartonowych i nektarów, gdyż powodują wzdęcia i szybko gaszą pragnienie. Kawa spożywana w dużych ilościach wypłukuje elektrolity, a alkohol ma działanie moczopędne. Aby płynna dieta nie była monotonna można ją urozmaicić rozcieńczonymi sokami owocowymi i warzywnymi wyciskanymi samodzielnie, słabymi wywarami z herbat zielonych i owocowych.
Komórki naszego organizmu posiadają specjalną postać wody nazywaną „strukturowaną”, która znacznie różni się od tej dostarczanej z zewnątrz. Każdy płyn, który spożywamy nasz organizm musi oczyścić i przetworzyć tracąc w ten sposób znaczną ilość energii, którą mógłby spożytkować na regenerację komórek i walkę z chorobami.
Woda, którą pijemy na codzień zawiera wiele szkodliwych substancji o czym możemy się przekonać spoglądając na powstały na dnie czajnika osad. Poza tym gotując wodę pozbawiamy ją aktywnego tlenu – woda staje się „martwa”. Wiele osób sięga po wody mineralne i nawet na ich bazie przygotowuje posiłki. Uważamy, że ciągłe spożywanie takiej wody też może zrobić wiele złego, gdyż zawierają one sole i domieszki których organizm ludzki nie przetwarza, niektóre nie są wydalane i gromadzą się w mięśniach i stawach.

Jak już wcześniej wspominaliśmy nasze komórki zawierają wodę „strukturowaną” i taka woda dla naszego organizmu jest najzdrowsza. W przyrodzie zawierają ją owoce, warzywa, soki i woda otrzymana z lodu. Przygotowanie takiej zdrowej wody jest łatwe. Zwykłą wodę z wodociągów przegotować i ostudzić pod przykryciem. Wstawić do zamrażalnika o temperaturze -4 stopnie Celsjusza na 2 do 3 godzin. Po częściowym zamarznięciu wody należy przebić pokrywę lodową i zlać wodę do szklanki. I ta właśnie woda posiada właściwości strukturowanej. Zimą jej przygotowanie jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy garnek przegotowanej wody wystawić na balkon i poczekać aż zamarznie. Następnie powstały lód umieścić w ciepłym pomieszczeniu i poczekać aż się roztopi. Taka woda wypijana codziennie wypłukuje z organizmu złogi, a także stare i martwe komórki co jest profilaktyką przeciwko różnym schorzeniom. Zaleca się wypicie jednej szklanki wody z roztopionego lodu na czczo codziennie, a nastąpi poprawa naszego samopoczucia i wyglądu zewnętrznego.
Aby zachować zdrowie wskazane jest picie dużej ilości świeżej, czystej wody – 2 – 3 litry dziennie. Należy pamiętać, że pragnienie jest sygnałem dla organizmu o zagrożeniu. Z wiekiem ten bodziec jest coraz słabszy, Nerki  osób starszych także funkcjonują mniej wydajnie, konieczna jest większa ilość płynu by przefiltrować krew z produktów przemiany materii, z tego względu osoby takie powinny pić profilaktycznie.

 

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.