Rwa kulszowa

Wystarczy jeden, zazwyczaj gwałtowny ruch, a dopada cię silny, rwący ból w dole pleców, który promieniuje do biodra i nogi. Nie możesz nawet kichnąć, żeby nie czuć bólu. Wstanie z łóżka graniczy prawie z cudem, podobnie jak podjęcie codziennej aktywności. Jeśli położysz się na plecach i będziesz mieć problemy z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie, będzie to znak, że właśnie dopadła cię rwa kulszowa, a twoje problemy z unoszeniem kończyny są spowodowane przykurczem mięśni.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów spowodowanych uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego. Ucisk na nerw kulszowy spowodowany jest przez jądro miażdżyste, które wskutek zmian, jakie zachodzą w krążku międzykręgowym kręgosłupa, uwypukla się z otaczającego je pierścienia włóknistego i uciska nerw, powodując ból. Z kolei podrażnienie nerwu kulszowego może być wynikiem np. uszkodzenia osłonki mielinowej podczas zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej. Rwa nie jest zatem chorobą samą w sobie. To jedynie nadzwyczaj wymowny i dokuczliwy sygnał informacyjny, że na trasie przebiegu nerwu kulszowego dzieje się coś niedobrego.

Nazwa rwa pochodzi od określenia doznawanego bólu: jest on charakteryzowany jako rwący, kłujący, piekący. Jest wielce prawdopodobne, że będziesz odczuwać go w lędźwiach, ale też ból może promieniować poprzez pośladek do tylnej powierzchni uda i sięgać poniżej podudzia. Tak rozległy obszar możliwego odczuwania dolegliwości wynika z faktu, że nerw kulszowy to największa i najdłuższa wiązka nerwowa ludzkiego ciała. Powstał z połączenia kilku nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego – dlatego rwę określa się czasem niezbyt trafnie jako chore korzonki nerwowe.

Po tym poznasz, że to rwa kulszowa

Nerw kulszowy przebiega z obu stron ciała przez biodra, oba pośladki, uda i podudzia, sięga aż do stóp. Skoro jest tak długi i potężny, to i ból odczuwany po jego podrażnieniu do słabych i punktowych zazwyczaj nie należy, ale to sprawa indywidualna, ponieważ natężenie odczuwanego doznania bólowego może być różne: od nieznacznego po trudne do zniesienia.

Ból to tylko jeden z symptomów rwy kulszowej. Podrażnienie lub ucisk największego nerwu ciała mogą też doprowadzić do powstania innych objawów, takich jak:

 • uczucie mrowienia, kłucia czy łaskotania w kończynie;
 • niedowład lub pogorszenie czucia w nodze – możesz nawet szorować stopą po podłodze, nie umiejąc jej unieść;
 • utrata kontroli nad oddawaniem moczu i/lub stolca.

Jeśli rwa za bardzo nie dokucza, nie musisz spieszyć się z wizytą u lekarza, ale kiedy pojawi się niedowład lub problemy z oddawaniem moczu lub stolca, idź na badanie czym prędzej, aby dowiedzieć się, czy nie doszło do trwałego uszkodzenia nerwu. Pamiętaj, że żaden odpowiedzialny fizjoterapeuta nie podejmie się terapii, jeśli nie dostarczysz wyników badań: zdjęć rtg, obrazów uzyskanych podczas tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Rwa kulszowa – przyczyny

Rwę kulszową mogą spowodować:

 • Zwyrodnienie kręgosłupa i związane z tym dyskopatie – to najczęstszy powód, wypracowywany zazwyczaj latami poprzez unikanie aktywności fizycznej (czasem z wygodnictwa lub z lenistwa, a czasem z powodu schorzenia układu ruchu, które powoduje ból i przez to zniechęca do gimnastyki, spacerów czy uprawiania sportu). Na powstawanie stanów zwyrodnieniowych wpływ mają też otyłość, wiek lub przeciążenia statyczne, jakim poddawany jest długotrwale kręgosłup – musisz na to uważać, jeśli jesteś np. fryzjerem, który codziennie po kilka godzin pochyla się nad głowami klientów, czy stomatologiem zwróconym często półbokiem do pacjenta siedzącego na fotelu dentystycznym.
 • Neuropatie cukrzycowe.
 • Ciąża – ucisk na nerw powoduje powiększająca się macica.
 • Przeciążenie fizyczne.
 • Zmiany nowotworowe.
 • Stany zapalne w obrębie korzeni nerwu kulszowego.
 • Kręgozmyk (przesuniecie kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgu leżącego pod nimi).
 • Zwężenie kanału rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym.

Rwa kulszowa – leczenie i pierwsza pomoc

W ramach pierwszej pomocy możesz:

 • przyjąć pozycję krzesełkową, czyli położyć się na plecach na twardym materacu, aby ustabilizować dolny odcinek kręgosłupa, a nogi zgiąć pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych i podłożyć pod nie poduszki;
 • zaaplikować sobie środki z grupy dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tabletki, maści, żele) i wspomóc ich działanie masażem obolałego miejsca;
 • na bolące obszary zastosować chłodne kompresy.

Jeśli ból nie mija po 24 godzinach, idź do lekarza. Jeżeli rwa kulszowa nie ma ciężkiego przebiegu, dostaniesz środki przeciwbólowe, zalecenia odnośnie ćwiczeń, które rozluźnią obszary objęte przykurczem mięśni oraz wzmocnią mięśnie kręgosłupa. Możesz też dostać skierowanie na fizjoterapię. Intensywniejsza rehabilitacja i bardziej obciążająca farmakoterapia – m.in. z wykorzystaniem sterydów wstrzykiwanych w bolące miejsce – czekają cię, kiedy rwa kulszowa nie ustępuje i pojawia się ból przewlekły, czyli trwający dłużej niż 3 miesiące.

Źródło : Elżbieta Kielanowska  fizjoarena.pl
Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :
Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.