Rehabilitacja kręgosłupa

REHABILITACJA  KRĘGOSŁUPA

kr1

Kręgosłup to oś, na której opiera się całe ciało człowieka: organy wewnętrzne i mięśnie.

Kręgosłup składa się z 33 – 34 połączonych ze sobą kręgów. Kręgosłup tworzy także kilka kręgów niepełniących żadnej funkcji. Jest to kość ogonowa – pozostałość po przodkach. Pomiędzy poszczególnymi kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (popularnie nazywane „dyskami”), które amortyzującą wstrząsy. Kręgosłup jest swoistym rusztowaniem dla naszego ciała, oprócz tego pełni funkcje narządu ruchu (przyczepione są do niego mięśnie) oraz chroni rdzeń kręgowy, który przebiega wewnątrz kręgosłupa.

Cały kręgosłup podzielony jest na części: odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz krzyżowy.

Na górze jest 7 kręgów szyjnych (najmniejsze i najbardziej ruchome, umożliwiają poruszanie głową w różnych kierunkach). Niżej znajduje się 12 kręgów piersiowych połączonych z 12 parami żeber: 10 par łączy się z mostkiem, tworząc klatkę piersiową osłaniającą ważne narządy i zapewniającą swobodne oddychanie, dalej 5 kręgów lędźwiowych (są one najbardziej obciążone, gdy siedzimy lub stoimy) oraz 5 zrośniętych kręgów tworzy kość krzyżową, która wraz z miednicą osłania pęcherz i narządy układu rozrodczego. Na dole 4–5 zrośniętych kręgów tworzy kość ogonową. Nie pełnią one żadnej funkcji, są pozostałością po przodkach.

Gdy kręgosłup jest odciążony, np. podczas leżenia na plecach, krążek międzykręgowy nasiąka jak gąbka. Kiedy stoimy albo siedzimy, oddaje płyn z powrotem na zewnątrz. Dlatego rano jesteśmy o 1 cm wyżsi niż wieczorem. Niższy wzrost i zmniejszenie sprężystości kręgosłupa u osób starszych tłumaczy się m.in. zmniejszoną zdolnością dysków do pobierania wody.

Każdy kręg zbudowany jest z trzonu, łuku i 3 wyrostków: 2 poprzecznych oraz 1 kolczystego. Wyrostki poprzeczne sąsiadujących ze sobą kręgów tworzą stawy, pokryte chrząstką i wypełnione płynem maziowym, co zmniejsza tarcie i sprawia, że powierzchnie stawowe ślizgają się gładko, umożliwiając zginanie, prostowanie, ruchy boczne i skrętne całego kręgosłupa.

Kręgi poukładane jeden na drugim stanowią ochronny kanał kostny dla rdzenia kręgowego. Od niego otworami międzykręgowymi odchodzą korzenie nerwowe. Coraz bardziej się rozgałęziają, tworząc sieć przewodzącą impulsy między mózgiem a resztą ciała. Nerwy w odcinku szyjnym odpowiadają za ręce, w piersiowym za tułów, w lędźwiowym za nogi.

Kręgi porozdzielane są krążkami międzykręgowymi, potocznie nazywanymi dyskami. Krążek jest zbudowany z pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste wypełnione galaretowatą substancją. Spełnia ono funkcję łożyska kulkowego, umożliwiającego ruchy między sąsiednimi kręgami.

Dysk utrzymuje kręgi w odpowiednich odstępach, amortyzuje wstrząsy, przejmuje siłę nacisku i rozkłada ją równomiernie na całą powierzchnię, kiedy np. siedzimy. Dzięki temu kręgi nie zderzają się i nie miażdżą.

Długość całego kręgosłupa dorosłego człowieka stanowi w przybliżeniu 45% jego wysokości ciała. Kręgosłup ma specyficzny kształt, te podwójne „esowate” wygięcia umożliwiają człowiekowi utrzymanie równowagi. W odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłup wygięty jest do przodu (lordoza), a w odcinku piersiowym i krzyżowym do tyłu (kifoza). To właśnie zaburzenie tych krzywizn powoduje powstawanie wad postawy takich jak: plecy okrągłe, plecy płaskie oraz skolioza.

Kręgi połączone są ze sobą stawami, które umożliwiają wykonywanie takich ruchów jak zgięcie, prostowanie czy rotacja. Po długotrwałym przeciążeniu kręgosłupa (spowodowanym np. nieprawidłową pozycją ciała podczas pracy przy komputerze) może dojść do ograniczenia ruchu i wystąpienia bólu, na szczęście jest to stan odwracalny (zablokowanie stawowe).

Gdy z powodu zmian zwyrodnieniowych uszkodzony zostanie krążek międzykręgowy („dysk”), dochodzi do ucisku nerwu. Ten stan może objawiać się bólem, drętwieniem np. ręki, jak również uczuciem sztywności mięśni (przepuklina krążka międzykręgowego, dyskopatia). Jeśli dyskopatię lokalizuje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to na ogół mamy do czynienia z uciskiem na nerw kulszowy, który powoduje ból w okolicy pleców oraz promieniuje do pośladka, wzdłuż tylnej strony uda aż do stopy (rwa kulszowa). Czasami dolegliwości ze strony kręgosłupa związane są z patologicznym ustawieniem kręgów względem siebie (kręgozmyk), nie wolno bagatelizować tego stanu, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego!

Niektóre stany patologiczne takie jak pogrubienie więzadeł przebiegających w sąsiedztwie rdzenia kręgowego czy przepuklina krążka międzykręgowego („dysk”), mogą wywołać ciasnotę w kanale kręgowym (stenoza kanału kręgowego), która objawia się bólem pleców a czasem nawet drętwieniem nóg. Niektóre urazy mogą spowodować odłamanie części kości od trzonu kręgu bądź zmiażdżenie kawałka kości, objawy tego złamania zależą od tego jakie struktury zostały uszkodzone (złamania kompresyjne).

Bóle w obrębie kręgosłupa (zwłaszcza bóle krzyża) stanowią obecnie najczęstszą przyczynę niezdolności ludzi do pracy. Nierzadko silne dolegliwości budzą frustracje i skłaniają do nadużywania środków przeciwbólowych. Tymczasem istnieje szereg metod stanowiących zarówno profilaktykę, jak i skuteczne narzędzie do walki z opisywaną przypadłością, będących zarazem alternatywą farmakoterapii.

Jeśli od czasu do czasu cierpisz na bóle dowolnego odcinka kręgosłupa, które ustępują po zażyciu tabletki przeciwbólowej lub mijają samoistnie po kilku dniach, a ich pojawianie się kojarzysz z wykonywana pracą lub uprawianym sportem – zgłoś się do nas. Nauczymy Cię zasad profilaktyki, których stosowanie uchroni Cię w przyszłości od nawrotów epizodów bólowych.

Rehabilitacja kręgosłupa:

  • nauka przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy podczas siedzenia i wykonywania codziennych czynności
  • poznanie zasad ergonomii w pracy
  • indywidualny dobór ćwiczeń i innych technik leczniczych

Jeśli Twoje dolegliwości są silne, odnosisz wrażenie, ze pojawiają się z coraz większą częstotliwością; Odczuwasz bóle/zawroty głowy/drętwienie lub bóle kończyn – zgłoś się do nas NIEZWŁOCZNIE! Zbadamy Cię dokładnie i dobierzemy odpowiednią do Twoich potrzeb metodę leczenia, np.:

  • trakcję kręgosłupa
  • terapię wg metody McKenziego (zachowawcze leczenie zespołów bólowych kręgosłupa)
  • masaż (rozluźnienie i uelastycznienie mięśni grzbietu)
  • terapię manualną (mobilizacje/manipulacje stawów kręgosłupa)
  • ćwiczenia wg metody PNF (przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych)
  • fizykoterapię (wspomaganie leczenia).

 

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :
Łapanów, Gdów, Kłaj, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Bochnia, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, ŻegocinaLimanowa, Zakopane, Nowy Sącz, Rabka, Kasina Wielka, Mszana Dolna,  i wiele innych z małopolski .