Masaż bańkami chińskimi

Masaż bańkami chińskimi, czyli coś miłego dla duszy i ciała

4

Odczuwasz silne bóle stawów lub stałe napięcie mięśni wynikające ze stresującego trybu życia? A może chorujesz na nadciśnienie tętnicze lub astmę? Jeśli tak, ten rodzaj masażu jest właśnie dla Ciebie.

Masaż bańkami chińskimi polega na delikatnym przesuwaniu gumowych baniek po ciele pacjenta, w celu zwiększenia przepływu krwi i limfy w naczyniach. Podobnie jak w przypadku baniek szklanych, które kiedyś nakładały nam babcie, gdy byliśmy przeziębieni, tak i pod bańką chińską powstaje podciśnienie, które zasysa skórę do swojego wnętrza. Nie powoduje to jednak bólu, gdyż siłę zassania można łatwo regulować.
Wielkość baniek

Wielkość bańki dostosowuje się do wielkości powierzchni, na której zostanie wykonany masaż. Większe stosowane są np. na uda, pośladki lub ramiona, małe mają natomiast zastosowanie w miejscach mniej umięśnionych lub u małych dzieci.
Wykonanie masażu bańką chińską

Wykonanie masażu bańką chińską jest względnie proste. Polega na przyssaniu bańki, a następnie przesuwaniu jej po ciele pacjenta. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do masażu, należy nałożyć oliwkę lub olejek na ciało pacjenta, w celu zmniejszenia tarcia. Cały zabieg trwa około 20-30 minut i powinien być wykonywany 2-3 razy w tygodniu.

 Masaż bańką chińską – rodzaje baniek

Bańki chińskie, czyli szklane bądź wykonane z innego hermetycznego tworzywa naczynia są stawiane na plecach osób skarżących się na dolegliwości układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca i bóle stawów. Mają okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym bańka może zassać się na skórze. W zależności od ich rodzaju stosuje się je na różne sposoby:

 • bańki akupunkturowe są stawiane w odpowiednich punktach na ciele (w myśl zasad akupunktury),
 • bańki próżniowe (zimne) wysysają powietrze pod ciśnieniem,
 • bańki ogniowe (gorące) spalają powietrze dzięki podpaleniu brzegów naczynia,
 • bańki cięte, podczas użycia których krew zasysana jest do bańki dzięki delikatnym nacięciom naskórka.

Masaż bańką chińską wymaga różnych rozmiarów baniek. Bańki do masażu różnią się wielkością – te większe stawiane są na sporych, dobrze umięśnionych powierzchniach, mniejsze w punktach trudno dostępnych i wrażliwych.

Podstawowe wskazania do masażu bańkami chińskimi

 • astma
 • schorzenia układu pokarmowego
 • stany zapalne
 • urazy
 • zaburzenia krążenia
 • zwiększone napięcie mięśniowe
 • choroby układu moczowo- płciowego
 • cellulit

Przeciwwskazania

 • hemofilia
 • menstruacja
 • masaż na powierzchni stawu kolanowego, łokciowego, stawów kręgosłupa i łopatek
 • podwyższona temperatura ciała
 • ciąża (masaż na powłokach brzusznych)
 • wszystkie odmiany nowotworów

Wpływ masażu bańką chińską na organizm

Podciśnienie powstałe we wnętrzu bańki chińskiej, powoduje między innymi pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Pobudza to do działania układ immunologiczny, dzięki czemu, organizm staje się bardziej odporny nawet na zwykłe przeziębienie. Co więcej, dochodzi do szybszego usunięcia zbędnych produktów przemiany materii z organizmu oraz do lepszego odżywienia tkanek. Bez reakcji nie pozostaje również układ krwionośny, w którym poprawie ulega cyrkulacja krwi.

Prócz wszystkich wyżej wymienionych zalet masażu bańką chińską można wyróżnić również to, że stosowany nawet krótko, daje większe efekty terapeutyczne niż 30 minut masażu klasycznego. Najlepszym tego przykładem jest rosnące uznanie tej metody wśród pacjentów.

Bańka chińska jest dobra nie tylko na brzuch i cellulit. Stosuje się ją również w celu likwidacji bólów kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowych. Bańka chińska ma wiele wspólnego z bańkami akupunkturowymi (leczniczymi), które stosuje się w medycynie ludowej w przypadku leczenia wielu dolegliwości. Sprawdź, na czym polega technika masażu bańką chińską.
Bańka chińska jest odmianą bańki próżniowej (zimnej), która wysysa powietrze pod ciśnieniem. Najczęściej można spotkać bańki wykonane z gumy, jednak stosowane są także bańki szklane i bambusowe. Ich cechą charakterystyczną jest okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym mogą zassać się na skórze. Technika masażu bańką chińską została zaczerpnięta z medycyny ludowej, w której bańki wykorzystywało się w celu leczenia grypy czy przeziębień. Obecnie masaż bańką wykonuje się także w celu likwidacji bólów kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych, cellulitu czy zmniejszenia widoczności rozstępów.

 Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie

Bańki chińskie wykorzystywane są m.in. w celu masażu leczniczo-relaksacyjnego. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała.

 • bóle kręgosłupa
 • dolegliwości mięśniowe
 • problemy ze stawami
 • bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
 • dolegliwości płucne
 • problemy z ukrwieniem

 

Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii

 • usuwanie cellulitu
 • redukcja tłuszczu z brzucha
 • zmniejszenie widoczności rozstępów
 • wymodelowanie sylwetki
 • trądzik

 

Masaż bańką chińską – na czym polega zabieg?

Przed przystąpieniem do masowania masażysta natłuszcza skórę oliwką, która ułatwia przesuwanie bańki. W klasycznym zestawie znajdują się 4 bańki różnej wielkości. Będą one użyte w zależności od tego, jaka część ciała będzie poddawana zabiegowi. Bańka aplikowana jest na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z niej powietrza. Podciśnienie, które wytwarza się w ten sposób w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie masażysta wykonuje na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych, które nie trwają dłużej niż 3 minuty (zazwyczaj do wystąpienia zasinienia). Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, a także rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.

Popularność, jaką cieszy się zabieg stawiania baniek, przyniosła bańkom chińskim nowe zastosowanie. Bańki zaczęły być używane jako leczniczy masaż bańką chińską, który polega na przesuwaniu naczynek po bolesnych miejscach na ciele. W efekcie masaż bańką chińską łagodzi ból, odpręża i relaksuje jednocześnie. Taki masaż bańką chińską wykonywany jest po nałożeniu na skórę olejku, który pełni funkcję amortyzującą.
Dużo większym zainteresowaniem w temacie baniek chińskich cieszy się masaż bańką chińską na odchudzanie. Bańki chińskie mają zastosowanie w kosmetologii jako masaż antycellulitowy lub drenaż limfatyczny. Masowanie bańkami sprzyja poprawianiu krążenia krwi, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga przemianę materii.

Dzięki temu przyspieszony zostaje proces spalania tłuszczu. To sprawia, że umięśnione i obfite często w tkankę tłuszczową (bo tylko takie miejsca są całkowicie bezpieczne do stawiania baniek chińskich) uda, na których lubi pojawiać się pomarańczowa skórka, zostaną odżywione i pobudzone do pracy w spalaniu tłuszczu. Tym samym masaż bańką chińską jest jednym z zabiegów odchudzających.
Masaż antycellulitowy z zastosowaniem baniek chińskich trwa ok. 15-30 minut. Należy go wykonywać w seriach 10-12 zabiegów, z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie masaż bańką chińską wykonuje się przynajmniej raz w tygodniu. Po zabiegu w miejscu postawienia bańki pojawiają się wybroczyny, które wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.
Z masażów bańką chińską korzystać może każdy, nie licząc kobiet w ciąży lub w okresie menstruacji, a także osób cierpiących na żylaki.

 

Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu. Cena zależy od rodzaju zbiegu i waha się od 60 do 170 zł za godzinę masażu.

Ważne! Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. Jeśli po takim masażu pojawią się dłuższe lub uporczywe bóle, weź gorący prysznic.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską

  gorączka nieznanego pochodzenia

  choroby nowotworowe i zakaźne

  padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków

  stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby

  przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)

  hemofilia

  cera naczynkowa

  niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca

  miesiączka

  ciąża

  wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80. roku życia)

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :
Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.