Drzewoterapia

Drzewoterapia polega na dotykaniu pnia drzewa odkrytymi częściami ciała: tyłem głowy, czołem i dłoniami, plecami i dłoniami bądź też stopami.

 aa

 

Otaczające nas środowisko promieniuje dodatnio i to promieniowanie jest dla człowieka niekorzystne, osłabiające i męczące. Natomiast wszystkie rośliny promieniują ujemnie. Zdrowe drzewa wytwarzają pole energetyczne o potencjale ujemnym, który ma korzystny wpływ na ludzi chorych i zestresowanych. Ale pole to zależy od otoczenia w jakim rośnie drzewo: czyli od klimatu, gleby, ilości opadów, temperatury, a także od skażenia środowiska. Przy zetknięciu człowieka z drzewem następuje wymiana energii między nimi, a niekorzystne jony dodatnie zostają zobojętnione. Każde drzewo promieniuje najintensywniej od kwietnia do października i dlatego też kontakt z nim w tym czasie przynosi oczekiwane rezultaty. Należy także pamiętać o tym, że aby drzewo pomagało w leczeniu naszych dolegliwości należy przebywać z nim co najmniej przez dwa tygodnie po 20 – 30 minut dziennie, a stosowanie dodatkowo kwiatów, owoców, kory i liści w odpowiedni sposób przyspieszy proces powrotu do zdrowia. Badaniami nad leczniczymi właściwościami drzew zajmował się niemiecki przyrodnik Manfred Himmel. Jego badania ograniczyły się do drzew naszej strefy klimatycznej i oto co stwierdził:

– buk poprawia krążenie i eliminuje stresy,
– dąb aktywizuje energię życiową człowieka, wzmacnia organizm, poprawia krążenie i uaktywnia naczynia limfatyczne, chroni także przed zniechęceniem i zwątpieniem.
– kasztan leczy płuca, zwłaszcza gruźlicę i zapalenie płuc, przynosi spokój i dobre samopoczucie,
– czereśnia pomaga przy blokadach seksualnych, wzmacnia i uaktywnia aktywność erotyczną,
– jodła pozytywnie ustosunkowuje nas do życia, oddala kłopoty i to co nas niepokoi,
– czarny bez pomaga leczyć trudno gojące, ropiejące rany, odświeża i poprawia nastrój,
– brzoza zmniejsza stany depresyjne, leczy pęcherz i nerki,
– wierzba jest korzystna dla rozwoju psychicznego dziecka, działa przeciwdepresyjnie,
– sosna oczyszcza górne drogi oddechowe, przynosi równowagę wewnętrzną,
– lipa uaktywnia siły umysłu, daje równowagę wewnętrzną,
– jarzębina wyzwala od nałogów, wzmacnia siłę woli.

Wymienione drzewa wpływają korzystnie na człowieka. Pamiętajmy jednak, że są i takie, które kradną energię ludzką. Należą do nich cis, osika, topola i wiąż – unikajmy bliższego kontaktu z nimi. Zachęcamy każdego do częstego przebywania na świeżym powietrzu i do kontaktu z otaczającą nas przyrodą, a także kuracji roślinnych przygotowanych z kwiatów, owoców, kory i liści opisywanych wyżej drzew. Oto kilka propozycji.

 Brzoza - właściwości lecznicze mają zbierane wiosną małe liście. Stosuje się je w schorzeniach dróg moczowych i dolegliwościach reumatycznych.
Aby zrobić moczopędny i przeciwzapalny odwar, należy 2 – 3 łyżki świeżych lub suszonych listków brzozy zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować pod przykryciem, na wolnym ogniu 3 minuty, odstawić do naciągnięcia, odcedzić. Pić 2 – 3 razy dziennie między posiłkami.

Ponieważ brzoza charakteryzuje się dużą zawartością witaminy C można również z jej listków przygotować wyciąg witaminowy.
W tym celu świeże listki należy przepłukać przegotowaną wodą, zmielić, następnie zalać gotowaną, gorącą (temp. 50 stopni) wodą i odstawić na 6 godzin. Wyciąg, ma żółtozieloną barwę, gorzkawy smak i bardzo dużo witaminy C.

 Sosna - pączki i młode pędy zawierają olejek eteryczny w skład którego wchodzą terpentyny, żywica, gorycze, garbnik, flawonoidy oraz dużo witaminy C. Pączki i pędy zbiera się ze świeżo ściętych drzew, w okresie spoczynku, czyli od listopada do marca, najlepiej na przedwiośniu. Odwar z pączków sosny można szczególnie stosować u dzieci i osób starszych przy przeziębieniu, nieżycie gardła i kaszlu.

Do przygotowania odwaru należy wziąć 1/2 łyżki pączków i zalać 1 szklanką wody. Gotuje się je na wolnym ogniu, pod przykryciem przez kilka minut, następnie odstawia na 15 minut do naciągnięcia. Cedzi i pije trzy razy dziennie po 1/4 szklanki.

Źródło : Ryszard i Adrian Bąk  Przewodnik po zdrowiu .

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :
Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.