Cellulit

Cellulit  – powszechnie zwany skórką pomarańczową to zmora ponad 80 % kobiet  i tylko kilku % mężczyzn. Większość powszechni uważa , ze cellulit to objaw wieku podeszłego co jest zdecydowaną pomyłką . Cellulit pojawia się już  około 25 roku życia ale często możemy go zaobserwować również u nastolatek. Cellulit jest powszechnie występującym schorzeniem, które spędza sen z powiek milionom przedstawicielek płci pięknej na całym świecie. Bez wątpienia jest on wrogiem, którego nie jest łatwo się pozbyć. Wiedzą o tym zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety – skórka pomarańczowa to naprawdę trudny przeciwnik, który może powodować brak akceptacji własnego ciała i wstyd przed jego eksponowaniem np. w spódnicy mini, krótkich szortach, nie mówiąc już o kostiumie kąpielowym. Co to jest cellulit ? To nierówności, zgrubienia oraz gąbczaste bruzdy na powierzchni ciała, w szczególności w okolicach ud i pośladków. Niejednokrotnie pojawia się również na ramionach oraz brzuchu . Przejawem cellulitu jest struktura ciała przypominająca powierzchnię pomarańczy – dlatego właśnie nazywany jest powszechnie zespołem skórki pomarańczowej. Taki miły owoc , a tak źle się kojarzy.  Chociaż z problemem tym zmaga się większość kobiet na całym świecie, niewiele z nich potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest cellulit, dlaczego powstaje oraz jak go skutecznie unikać i zwalczać.

Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jest jednoznacznie określić jedną podstawową przyczynę. Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników. Począwszy od złej diety, braku ruchu, poprzez uwarunkowania genetyczne, na gospodarce hormonalnej kończąc. Najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka coraz młodsze kobiety. Schorzenie to nie jest też, jak pierwotnie sądzono, związane z menopauzą i otyłością, ale powstaje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jak się okazało wpływ na to mają geny. To geny decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta. Ruch sprawia bowiem, że lepiej funkcjonuje układ limfatyczny i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Ruch powoduje również  przyspieszone spalanie tłuszczu, więc jest naturalnym wrogiem cellulitu.  Źle zbilansowana dieta, bogata w duże ilości tłuszczy, soli i węglowodanów powoduje nagromadzenie w tkankach płynów, obrzęki i w końcu cellulit. Do powstawania cellulitu przyczynia się też palenie papierosów, nikotyna bowiem zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu. Kiedyś panował pogląd, że cellulit dotyka osoby otyłe.

Nie ma tutaj żadnej reguły – cellulit nie dotyczy tylko osób z nadwagą czy w określonym wieku. Z powodu pełnego zgrubień i dołków ciała cierpią dwudziestolatki i, coraz częściej, także nastolatki. Szacuje się, że 8 na 10 kobiet ma bądź miało problem z cellulitem.

Zauważmy, że cellulit dotyka prawie wyłącznie kobiety. Zdarza się też u mężczyzn, ale niezwykle rzadko i jest najczęściej spowodowany zażywaniem zbyt dużej ilości środków wspomagających rozwój tkanki mięśniowej, czyli popularnych sterydów. Przyczyny występowania cellulitu prawie wyłącznie u kobiet mają podłoże hormonalne. Chodzi o wysoki poziom kobiecego hormonu o nazwie estrogen, w stosunku do innego hormonu-progesteronu. Taki stosunek obu hormonów występuje u kobiet w okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy. I właśnie w tym czasie organizm kobiety jest szczególnie podatny na rozwój cellulitu. Poza tym kobiety mają charakterystycznie zbudowaną tkankę łączna, o rozciągliwych i luźno utkanych włóknach, w których to komórki tłuszczowe swobodnie pęcznieją, powodując rozwój cellulitu. Za rozwój skórki pomarańczowej odpowiadają tez geny. Problem ten jest niestety dziedziczny i bardzo często przechodzi z matki na córkę. Oprócz hormonów, genów i złego stylu życia na rozwój cellulitu mają wpływ takie czynniki noszenie zbyt obcisłych ubrań, czy długie, gorące kąpiele. Wszystko to w mniejszych, czy większym stopniu przyczynia się do rozwoju podskórnych pofałdowań, które spędzają sen z powiek niejednej kobiecie.

Na temat cellulitu krąży cała masa informacji – jedne są prawdziwe , inne wytworem ludzkiej wyobraźni.
Poniżej kilka najpopularniejszych faktów i mitów na ten temat :

  1. Cellulit można zwalczyć raz na zawsze

Mit! Niestety, skórka pomarańczowa jest na tyle uporczywym problemem dotykającym skórę wielu kobiet, że niezwykle ciężko jest go skutecznie zwalczyć. Oczywiście, nie jest to niemożliwe – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia, przy jednoczesnym stosowaniu specjalnych kosmetyków lub zabiegów, może przynieść w pełni zadowalające efekty w postaci znacznej redukcji lub całkowitej likwidacji cellulitu. Jednakże, jeśli po pozbyciu się z powierzchni skóry nie dodających urody zgrubień i nierówności, powrócimy do niezdrowego trybu życia, menu obfitującego w tłuszcze i kaloryczne lub wysoko przetworzone produkty, nawrót skórki pomarańczowej jest niemal pewny. Nie istnieje żadna cudowna metoda, która pozwoli pozbyć się cellulitu raz na zawsze. Nawet profesjonalne zabiegi wykonywane w studiach urody i gabinetach kosmetycznych wymagają regularnych powtórzeń, aby problem skórki pomarańczowej nie powrócił.

  1. Celluit = cellulitis

Fałsz! To dwa zupełnie inne pojęcia. Cellulitis jest stanem zapalnym podskórnych tkanek, które wymaga leczenia antybiotykowego. Jego objawem jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, którym najczęściej towarzyszy ból. Przyczyną wystąpienia cellulitisu jest infekcja bakteryjna mogąca pojawić się po ukąszeniu, poparzeniu lub zranieniu odsłoniętych części ciała. Takiego stanu rzeczy nie wolno ignorować i najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Cellulit zaś to zmiany w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej, które, w rozwiniętym stadium, objawiają się w postaci fałdek i zgrubień na powierzchni skóry. Jego przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia i gromadzenie się płynów pomiędzy komórkami przy jednoczesnym powiększaniu się komórek tkanki tłuszczowej i zmniejszeniu przepuszczalności ich ścian. Nie leczona skórka pomarańczowa zwykle ma charakter postępujący.

  1. Cellulit dotyczy tylko osób otyłych

Fałsz! Większość z nas uważa, że problem skórki pomarańczowej dotyczy tylko i wyłącznie kobiet z nadwagą lub otyłych. Okazuje się jednak, że schorzenie to dotyka także osoby młode i szczupłe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że głównym czynnikiem powstania cellulitu są zaburzenia hormonalne (a dokładnie nadmiar estrogenów i jednoczesny niedobór progesteronu), które są niezależne od naszej wagi. „Podatność” na skórkę pomarańczową u kobiet otyłych można prosto wytłumaczyć – osoby z nadwagą najczęściej źle się odżywiają i prowadzą statyczny tryb życia, a te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia omawianego tu problemu skóry. Nie oznacza to jednak, że szczupłe lub młode kobiety nie muszą się martwić wystąpieniem skórki pomarańczowej – świadczy o tym chociażby fakt, że wiele znanych modelek i aktorek boryka się z nieestetycznymi fałdkami i zgrubieniami na powierzchni ud, pośladków czy brzucha.

  1. Podatność na cellulit rośnie wraz z biegiem lat

 Prawda! Chociaż skórka pomarańczowa dotyka także młode kobiety i nastolatki, ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Dawniej, osoby przed trzydziestką najczęściej nie musiały w ogóle martwić się skórką pomarańczową. Jednak wraz ze zmianą stylu życia (na bardziej statyczny) i diety (obfitującą w zwierzęce tłuszcze i żywność wysoko przetworzoną), cellulit stal się problemem osób w każdym wieku, w rzadkich przypadkach (ale jednak) nawet mężczyzn i dzieci. Mimo to, można z pewnością zaobserwować regułę, że im jesteśmy starsi, tym ryzyko pojawienia się skórki pomarańczowej na udach, pośladkach, łydkach czy brzuchu jest coraz większe. Jak już wiemy, główną przyczyną omawianego problemu są zmiany hormonalne. Każda kobieta, wraz z biegiem lat, ciągle narażona jest na burze hormonalne – najpierw dojrzewanie, później ciąża, stosowanie doustnej antykoncepcji, na menopauzie kończąc . Właśnie dlatego, wraz z biegiem lat, jesteśmy coraz bardziej narażone na cellulit.

Jak walczyć z cellulitem ?  zajrzyjcie do zakładki – zabiegi

 

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.