Leczenie wodą

LECZENIE WODĄ  

woda2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kąpiel i częste mycie nie tylko sprawia przyjemność i ułatwia współżycie w otoczeniu, ale przede wszystkim pozwala zachować nasz organizm w zdrowiu. Zabiegi higieniczne pozwalają na zabicie licznych drobnoustrojów, bakterii znajdujących się na naszym ciele i oczekujących na dogodną dla siebie okazję, aby wtargnąć w głąb naszego organizmu i wywołać infekcję. Brud jest ich sprzymierzeńcem, a woda to odwieczny wróg.

Każda woda płynąca na ziemi posiada jakieś pierwiastki i sole mineralne, które nasz organizm wyławia i przyswaja jako potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też powinniśmy stosować kąpiele, natryski, a także saunę. Lecznicze działanie wody polega na oddziaływaniu poprzez skórę na system nerwowy, który z kolei wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na skórze ludzkiej znajdują się receptory będące zakończeniami włókien nerwowych, które są łącznikiem pomiędzy światem zewnętrznym a systemem nerwowym. Poprzez te receptory przekazywane są energie mechaniczne, elektryczne i biomagnetyczne regenerujące układ nerwowy i cały ustrój człowieka.
Korzystny wpływ dla naszego organizmu ma masaż wykonany przez jednolitą masę wodną spływającą na nasze ciało z pewną siłą (może to być natrysk w naszej łazience). Woda spadająca na kark, między łopatkami i cały grzbiet uwalnia na ciele energie elektryczne i biostymulatory wnikające do wnętrza organizmu powodując jego wzmocnienie i usprawniając krążenie krwi. Należy dodać, że natrysków nie powinny stosować osoby chorujące na serce. Idealnym środkiem regenerującym i leczącym są kąpiele w jeziorach, rzekach, morzach, w wodach źródłowych i mineralnych. Oczywiście istotne znaczenie ma tutaj czystość wody, a o to teraz coraz trudniej. Można zastąpić zbiornik naturalny domową wanną i wodą z wodociągów używając do kąpieli odpowiednio przygotowane mieszanki ziołowe. Skutecznym zabiegiem oczyszczającym i leczniczym jest oryginalna, klasyczna sauna. Pocimy się w pomieszczeniu, gdzie para ma 100 stopni Celsjusza równocześnie smagając się brzozowymi witkami, aby pobudzić krążenie. Zabieg kończy się kąpielą w zimnej wodzie. Niestety z sauny nie powinny korzystać osoby z zaburzeniami sercowo-krążeniowymi.

Kąpiel uspokajająca: wymieszać po jednej łyżce kwiatu rumianku, liści szałwii, ziela macierzanki, tymianku, kłącza tataraku. Sporą garść wymieszanych ziół zalać litrem wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Napar przecedzić i wlać do kąpieli, która powinna trwać 10-15 minut.

Kąpiel tlenowa wspomaga leczenie nerwic, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płucnej, wskazana przy rekonwalescencji. Należy kupić w aptece tabletki wody utlenionej (pertlenon) i wrzucić ją do wody o temperaturze 34-35 stopni Celsjusza. Na kąpiel używa się 30 tabletek. Powinna ona trwać około 30 minut ponieważ tlen uwalnia się powoli.

Kąpiel kojąca na egzemy, oparzenia, odmrożenia, podrażnienie skóry związane z cukrzycą. Bawełniany woreczek napełniamy otrębami (np. kilogramem) zalewamy 2 litrami wody i gotujemy 30 minut. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 33-37 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Można ją powtarzać przez 20 dni. Na opisane wyżej dolegliwości można również przygotować kąpiel ziołową. Napar z ziół należy przygotować codziennie świeży. Kuracja powinna trwać najkrócej 7 dni. 2 garści skrzypu polnego, 2 garści szałwii, 1 garść siemienia lnianego zalać 2 litrami zimnej wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem 30 minut. Odwar przecedź i wlać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 15 minut.

Kąpiel ściągająca wspomagająca leczenie hemoroidów, zapalenie skóry czy nadmierną potliwość. Opakowanie rozdrobnionej kory dębowej gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu przez godzinę. Odwar wlewamy do wody o temperaturze 35-37 stopni Celsjusza, kąpiel powinna trwać 10-15 minut.

Kąpiel solankowa (sól Kinga lub Bocheńska) pomaga leczyć zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, gościec, nerwobóle, stany pourazowe. Wsypujemy zgodnie z opisem na opakowaniu sól do wody o temperaturze 35-37 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 10-20 minut i najlepiej, aby odbyła się przed snem.

Kąpiel z solą z Morza Martwego leczy łuszczycę, trądzik, wygładza i nawilża skórę.
1/2 kg soli wsypujemy do wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 20 minut.

 

Zakresem naszego działania obejmujemy miejscowości :
Łapanów, Gdów, Bochnia, Wieliczka, Dobczyce, Myślenice, Kraków, Niepołomice, Targowisko, Łapczyca, Królówka, Sobolów, Trzciana, Łąkta, Żegocina, Limanowa, Mszana Dolna, Nowy Sącz, Zakopane , Kłaj, Raciechowice,  Jodłownik, Szczyrzyc, Tymbark, Łososina, Kasina Wielka, Wiśniowa , Rabka.